Grup Şirketleri

Birimiz hepimiz, hepimiz aynı hedef için çalışıyoruz.

Çalık Holding, odaklandığı 6 iş sahasının tümünde üretken ve girişimci faaliyetlerini artırarak iş hayatına devam etmektedir. Grubun faaliyet gösterdiği sektörler:

Medipol

Tekstil

Dünya pazarlarının lider denim kumaş üreticisi…

Geleneksel faaliyet alanı olan tekstilde sektörün öncüsü olan Çalık Holding, denim kumaş üretimiyle dünya pazarlarında aranan firma konumundadır. Grup, Malatya ve Türkmenistan'da bulunan entegre tesisleriyle pamuk ipliğinden konfeksiyona kadar birçok tekstil ürününde, uluslararası rekabet gücüne sahip küresel bir oyuncudur. Holding bünyesindeki global çaplı tekstil şirketleri geniş bir coğrafyada dünya pazarlarına ulaşma kabiliyetine sahiptir.

Tekstil alanında Çalık markasının bilinirliği, başta Türkiye olmak üzere, ABD'den AB’ye, Rusya'dan Uzakdoğu’ya, Kuzey Afrika'dan Balkanlar'a giderek artmaktadır.

Enerji

Büyümede sürekliliği yakalayan bir yapılanma...

1998 yılında Çalık Holding bünyesinde kurulan Çalık Enerji, istikrarlı ve düzenli bir gelişme göstererek Çalık vizyonunun en önemli başarı göstergelerinden biri olmuştur. Çalık Grubu, Türkiye ve Türkmenistan başta olmak üzere, elektrik, petrol ve doğalgaz alanlarında uluslararası faaliyetlerine devam etmektedir. Grup, Bursa ili doğal gaz (Bursagaz) dağıtımının ardından, Kayseri ili doğal gaz (Kayserigaz) dağıtımını da üstlenerek başarısını sürdürmektedir.

Gap İnşaat

Trans Anadolu Petrol Boru Hattı ve Ceyhan Rafineri Projeleri’ni de üstlenen Çalık Holding, enerji alanındaki varlığına uzun yıllar boyunca öncü olarak devam edecektir.

Gap İnşaat

İnşaat ve Yatırım

Yatırım gücüyle bugünden geleceği inşa ediyor.

İnşaat sektöründeki faaliyetleri kapsamında Çalık Holding, tekstil ve çeşitli sanayi alanlarına yönelik anahtar teslim üretim tesisleri, konut, hastane, okul, iş merkezi, sosyal alanlar, yol inşaatları ve kentsel yenileme projeleri gerçekleştirmektedir. Holdingin en hızlı büyüyen iş kolu olan inşaat grubu, yüksek performansla tamamladığı büyük ölçekli endüstriyel projeleri ile gerek ulusal gerek uluslararası arenada adından sıkça söz ettirmektedir.

GAP İnşaat, 2007 yılında Türkiye'de bir ilk olan kentsel yenileme projelerini gerçekleştirmek üzere ilk etapta Tarlabaşı ve Balat Kentsel Yenileme Projeleri için teklif vererek söz konusu projelerin üstlenicisi olmaya hak kazanmıştır.

Uluslararası projelere attığı imzalarla sürekli yükselen başarı ivmesi, Çalık Holding’i bu alanda da zirveye taşımaktadır. İnşaat iş kolunda Çalık İnşaat Grubu, başta Türkiye olmak üzere Orta Asya, Arap yarımadası ve Afrika gibi farklı coğrafyalarda büyük ölçekli projeler gerçekleştirmektedir. GAP İnşaat, Engineering News Record'un 2008 yılı en iyi 225 müteahhit firma raporunda 163. firma seçilerek başarısını uluslararası platformda bir kere daha teyit etmiştir.

Finans

Yatırım bankacılığında Çalık farkı...

Yatırım bankacılığı iş kolunda, Aktif Bank öncülüğünde yenilikçi ve itibarlı bir konum elde eden Çalık Holding, istikrarlı bir büyüme sergilemektedir. Banka, temel kredi işlevine ek olarak müşterilerine dış ticaret aracılığı, faktoring, kredi finansmanı ve gayri nakdi krediler konularında hizmet vermektedir. Holding, sektördeki ilk yurt dışı açılımını 2006 yılında oluşturduğu Çalık-Şekerbank konsorsiyumu ile Arnavutluk'un saygın bankalarından biri olan Banka Kombetare Tregtare'yi(BKT) bünyesine katarak yapmış, gerek ulusal gerekse uluslararası anlamda çok önemli bir adım atmıştır.

Gap İnşaat

BKT, 2008 itibariyle 10’u Kosova’da, 52‘si de Arnavutluk’ta olmak üzere toplam 62 şube ile müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir.

Çalık Holding, finans alanında, özellikle yatırım bankacılığına derinlik kazandırma amacına yönelik faaliyetlerini her geçen gün daha da ilerleterek iş hayatına devam etmektedir.

Gap İnşaat

Telekom

İnsan odaklı teknoloji ile şekillendirilen atılımcı ve dinamik Çalık kuruluşu…

Çalık Holding’in bir diğer faaliyet alanı, telekom sektörüdür. Bütün telekom projelerini CETEL kimliği altında toplayan Çalık Enerji, Türkiye ve yakın coğrafyada kendi altyapısına sahip, güçlü bir oyuncu olmak üzere stratejilerini yönlendirmektedir.

Bu stratejilerin odağında, özelleştirme yoluyla şirket satın almaları, uygun metropol alanlarda geniş bantlı altyapılar kurulması ve katma değerli servisler verilmesi yer almaktadır.

Holding, bu stratejiden hareketle 2005 yılında Arnavutluk’un sabit hat operatörü olan Albtelekom’un özelleştirilme ihalesine katılmış ve Eylül 2007’de şirketi bünyesine katmıştır. Firma, bugün Arnavutluk’un 3. büyük operatörü olan Eagle Mobile’ın da sahibi konumundadır.

Telekom’da en kaliteli ve en makul fiyatlarla hizmet vermeyi hedefleyen her iki firmanın da sahip olduğu abone sayısı toplam 460.000’dir.

Madencilik

Türk madenciliğinde yükselen bir değer, yeni bir lokomotif…

Çalık Holding Grubu bünyesinde yer alan Lidya ve Polimetal Madencilik, kurulduğu 2010 yılından bu yana uluslararası şirketler ile yaptığı ortaklıklar, sahip olduğu saha portföyü ve deneyimli insan kaynağı ile Türkiye’nin en önemli madencilik firmalarındandır.

Gap İnşaat

Türkiye’de metalik madencilik alanında faaliyetlerini sürdüren Lidya Madencilik, altın ve bakır başta olmak üzere gümüş, kurşun, çinko gibi metallerin aranmasından işlenmesine kadar tüm süreçlerde faaliyet göstermektedir.

Lidya Madencilik, yatırımcı rolünün yanı sıra operatörlüğünü yaptığı Polimetal Madencilik ile Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde arama faaliyetlerini sürdürmektedir. Firma, bulmayı planladığı altın ve bakır sahalarını en hızlı, en az maliyetli ve en verimli şekilde üretime geçirmeyi amaçlamaktadır.